SSI Technologies Inc P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000
P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000
P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-S-I12-4.5V-000-000
SWITCH KEYLOCK 3POS ALT DPST-NO datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
AC DRIVE,5 HP,480V,3.7KW,3PH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE M-F datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
XCEDE 2W 6PVH 8COL datasheet.pdf