SSI Technologies Inc P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000
P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000
P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-C-I12-4.5V-000-000
12P MTA156 PST CON ASSY BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf