SSI Technologies Inc P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000
P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000
Related LinksP51-100-G-D-M, P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-D-MD-4.5V-000-000
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC BOOST REG USB-OTG 20-WLCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit datasheet.pdf
TOOL APPL GT8E FMALE 24-28AWG datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf