SSI Technologies Inc P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000
P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000
P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-F-D-4.5OVP-000-000
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD SD MICRO M2 128MB datasheet.pdf
LIGHT PIPE CLEAR RIGID 3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT PCB datasheet.pdf
17+17 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf