SSI Technologies Inc P51-100-G-N-D-4.5OV
P51-100-G-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-N-D-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-100-G-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-G-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-N-D-4.5OV
Related LinksP51-100-G, P51-100-G-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-100-G-N-D-4.5OV
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 128POS R/A datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 15NS 256CABGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MIFARE ULTRALIGHT EV1 UNCASED datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ 16QFN datasheet.pdf