SSI Technologies Inc P51-100-G-N-I36-4.5V
P51-100-G-N-I36-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-N-I36-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-N-I36-4.5V.pdf
Availability of P51-100-G-N-I36-4.5V
QUANTITY
P51-100-G-N-I36-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-N-I36-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-N-I36-4.5V
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-N-I36-4.5V
Related LinksP51-100-G-, P51-100-G-N-I36-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-N-I36-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-G-N-I36-4.5V
TRANS NPN DARL 100V 15A TO-247 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 4POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 10W D2PAK datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 70MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG FH 180POS .050 R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A DFN5X6 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf