SSI Technologies Inc P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-R-I36-4.5OVP-000-000
CONN JACK 12POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DUAL RS232 5V 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 190MA 4.81 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
32+32 DIL VERT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 10P-10P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf