Recom Power REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2
REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2.pdf
Availability of REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2
QUANTITY
REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2
Related LinksREC3-483.3S, REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2 Details Description
Related parts for REC3-483.3SRWZ/H6/A/X2
SWITCH ROTARY 4P-5POS OPEN FRAME datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE LOAD datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC MCU ARM 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf