SSI Technologies Inc P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-100-G-R-P, P51-100-G-R-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
IC REG LDO 2.8V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 51MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf