SSI Technologies Inc P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000
P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000
P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-P-D-4.5OVP-000-000
RES SMD 191K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 150MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 17POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CONN 96POS DIN HOOD datasheet.pdf