SSI Technologies Inc P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000
P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000
P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-S-MD-4.5OVP-000-000
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VOUT 150W ACTIVE HI datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC TXRX CAN HS 5.25V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T SOLDER LUG datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUGE datasheet.pdf
DSUB CRIMP-TOOL DIES 09P/15P datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
KIT CQM II 3-5K SC 41MM N.A. datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf