SSI Technologies Inc P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000
P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI 9/16-18 UNF 1-5V
Datasheet Download
P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-AF, P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-AF-MD-5V-000-000
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR60H/AE60M/HPL60H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE 24SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 85NS 88SCSP datasheet.pdf
LENS LM1 MEDIUM 25DEG MC-E datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
Connector Receptacle 112 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf