SSI Technologies Inc P51-1000-A-E-D-20MA-000-000
P51-1000-A-E-D-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-E-D-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-1000-A-E-D-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-E-D-20MA-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-E-D-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-E-D-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-E-D-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-E-D-20MA-000-000
Related LinksP51-1000-A-E-, P51-1000-A-E-D-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-E-D-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-E-D-20MA-000-000
IC OPAMP VFB 20MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
SV 7.62IT/03/90MF3 3.2 SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf