SSI Technologies Inc P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-F-D-4.5OVP-000-000
FIXED IND 12UH 2.13A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 100PS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7PIN CRIMP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
DRAG STOCK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19 F SLVR datasheet.pdf