SSI Technologies Inc P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000
P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000
Datasheet Download
P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000
P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-F-M12-4.5V-000-000
IC 10MHZ Z80 KIO XTEMP 84-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.2VWM 9VC SOT23-3 datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT INDUSTRIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 250VDC datasheet.pdf