SSI Technologies Inc P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000
P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI 7/16-20UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000
P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-I-I36-4.5V-000-000
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220FP datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 15NS 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-25M BLACK datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf