SSI Technologies Inc P51-1000-A-N-P-5V
P51-1000-A-N-P-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-N-P-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1000PSI 1.2-20 UNF-2A 5V
Datasheet Download
P51-1000-A-N-P-5V.pdf
Availability of P51-1000-A-N-P-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1000-A-N-P-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-N-P-5V
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-N-P-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-N-P-5V
Related LinksP51-1000, P51-1000-A-N-P-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-N-P-5V Details Description
Related parts for P51-1000-A-N-P-5V
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MIXER DOWN CONV 20-TQFN datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 3A SOT223 datasheet.pdf