SSI Technologies Inc P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-R-D-4.5OVP-000-000
IC A/D CONV 12BIT SAMPLING 24DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
C/A MTRJ-LC DUP OFNR XG datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO U.FL PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf