Vicor Corporation VI-21K-EX-F3
VI-21K-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VI-21K-EX-F3.pdf
Availability of VI-21K-EX-F3
QUANTITY
VI-21K-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21K-EX-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-EX-F3
Related LinksVI-21K, VI-21K-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-21K-EX-F3
RES SMD 24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 18SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 64KB DC-DC LCD AES 40-QFN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H GOLD datasheet.pdf