SSI Technologies Inc P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4-20MA
Datasheet Download
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
MOSFET N-CH 25V 30A TO-220 datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
RES 3.12M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 1 datasheet.pdf
IC ETHER SW 3PORT 16BIT 128TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 5.97K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 510NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf