SSI Technologies Inc P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4-20MA
Datasheet Download
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-R-I12-20MA-000-000
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTRLLR I2C/SPI 64MQFP datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
RES 4.54K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 98.28VC P600 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 55MM datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FUSE datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf