SSI Technologies Inc P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENS 1000PSI 22MM M12-1.0 6G 5V
Datasheet Download
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-R-, P51-1000-A-R-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
FIXED IND 220UH 490MA 960 MOHM datasheet.pdf
IC ADC W/MICROCTRLR 64-TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 5.5A 1206-8 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOARD TO WIRE WAFER 1.2MM TOP EN datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO46-3 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf