Vicor Corporation V300A24H400BN
V300A24H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A24H400BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24H400BN.pdf
Availability of V300A24H400BN
QUANTITY
V300A24H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24H400BN
Internal Part NumberEIS-V300A24H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24H400BN
Related LinksV300A2, V300A24H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24H400BN Details Description
Related parts for V300A24H400BN
CONSOLE ALUM 20.26"L X 11.61"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 OPEN SN/PB datasheet.pdf
RES 442 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 36"X72 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 63V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf