SSI Technologies Inc P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000
P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4-20MA
Datasheet Download
P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000
P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-R-I36-20MA-000-000
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AC datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
SENS 200PSI 7/16-20 UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 5.0MM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
PLUG INLINE 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf