SSI Technologies Inc P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000
P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 5V
Datasheet Download
P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000
P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-AA-M12-5V-000-000
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MCU 8BIT SGL VOLT FLASH 8-SO datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT BNC SOLDER GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 620 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf