SSI Technologies Inc P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000
P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA
Datasheet Download
P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000
P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-G-M12-20MA-000-000
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
MOD PWR IN/SW 2PL SLD 1.0MM PNL datasheet.pdf
LCD DAUGHTER CARD FOR SOLUTION E datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
VARISTOR 351V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 3200 Gates, 90.9MHz, 144-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf