SSI Technologies Inc P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000
P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000
P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-H-M12-4.5V-000-000
DC/DC CONVERTER 9V 20W datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 8A ISO TO-220 datasheet.pdf
FUSE CERM 3A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC AMP VGA 31MHZ DUAL 32LFCSP datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 320A MAGNAPAK datasheet.pdf