SSI Technologies Inc P51-1000-S-I-M12-5V-000-000
P51-1000-S-I-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-I-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 5V
Datasheet Download
P51-1000-S-I-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-I-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-I-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-I-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-I-M12-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-I-M12-5V-000-000
Related LinksP51-1000-S-I-, P51-1000-S-I-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-S-I-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-I-M12-5V-000-000
CONN FFC RCPT HSG 36POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN MALE 100POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
TAPE MASK HI TEMP POLY 2"X72YD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30MA SOD80 datasheet.pdf
1.25MM M/M 6POS 30AWG 150MM datasheet.pdf