SSI Technologies Inc P51-1000-S-N-MD-4.5OV
P51-1000-S-N-MD-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-N-MD-4.5OV
Brief Description
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-S-N-MD-4.5OV.pdf
Availability of P51-1000-S-N-MD-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1000-S-N-MD-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-N-MD-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-N-MD-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-N-MD-4.5OV
Related LinksP51-1000-S, P51-1000-S-N-MD-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-S-N-MD-4.5OV Details Description
Related parts for P51-1000-S-N-MD-4.5OV
RELAY RF DPDT 1A 48V datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3.3V DUAL 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-30MM WIRE MOD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf