SSI Technologies Inc P51-1000-S-N-P-20MA
P51-1000-S-N-P-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-N-P-20MA
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 1.2 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-1000-S-N-P-20MA.pdf
Availability of P51-1000-S-N-P-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1000-S-N-P-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-N-P-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-N-P-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-N-P-20MA
Related LinksP51-1000-, P51-1000-S-N-P-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-S-N-P-20MA Details Description
Related parts for P51-1000-S-N-P-20MA
BOARD TERMINAL TURRET DBL 19POS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 1.3A 24V RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO15 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
LED T1-3/4 DUAL GRN/RED RA PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf