SSI Technologies Inc P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-R-M12-4.5OVP-000-000
BOOK LINEAR TECH APPS 1997 VOL 3 datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 6A IN LINE datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LAB-X20 EXPERIMENTER BRD (ASSEM) datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 46POS .35M datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf