SSI Technologies Inc P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-T-I12-4.5OVP-000-000
RES 0.3 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP COMPARATOR COMBO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 3.13A datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
8397T107 SPACER datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf