SSI Technologies Inc P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-Y-M12-4.5OVP-000-000
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN FPC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TXRX OPT SFP LC 1.25GBD datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 1POS STR .250 BLK datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf