3M P51-100S-S1-EA
P51-100S-S1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P51-100S-S1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 100POS .050" STR PCB
Datasheet Download
P51-100S-S1-EA.pdf
Availability of P51-100S-S1-EA
QUANTITY
P51-100S-S1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100S-S1-EA
Internal Part NumberEIS-P51-100S-S1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP51-100S-S1-xx.igsP51-100S-S1-xx.stpP51-100S-S1-xx.x_t
Standard Package203
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100S-S1-EA
Related LinksP51-100, P51-100S-S1-EA Datasheet, 3M Distributor
P51-100S-S1-EA Details Description
Related parts for P51-100S-S1-EA
RES 91 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR 5V 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 116MA 27.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BUSS MIDGET FUSE FAST ACTING datasheet.pdf
MICRO 21C P 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf