Vishay/Vitramon VJ0402D1R4DXCAP
VJ0402D1R4DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R4DXCAP
Brief Description
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R4DXCAP.pdf
Availability of VJ0402D1R4DXCAP
QUANTITY
VJ0402D1R4DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R4DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R4DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R4DXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R4DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R4DXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R4DXCAP
TRIAC 600V 15A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 53A 0.47 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf