JAE Electronics WA6M214VA1TR1800
WA6M214VA1TR1800 picture photo
Mfg. Part Number
WA6M214VA1TR1800
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG MICRO DIMM 214POS SMD
Datasheet Download
WA6M214VA1TR1800.pdf
Availability of WA6M214VA1TR1800
QUANTITY
WA6M214VA1TR1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of WA6M214VA1TR1800
Internal Part NumberEIS-WA6M214VA1TR1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWA6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions214
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WA6M214VA1TR1800
Related LinksWA6M214V, WA6M214VA1TR1800 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WA6M214VA1TR1800 Details Description
Related parts for WA6M214VA1TR1800
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 2.5MM VERT 2POS REEL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 25W datasheet.pdf
SIREN 9-28VDC SLOW/FAST datasheet.pdf
PURE-TOUCH HDPE 4OZ SQ IMPRINT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
JT 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
2200UF 6,3V 10X16MM 85C 3500H datasheet.pdf