3M P51-100S-SR1-EA
P51-100S-SR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P51-100S-SR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 100POS .050" R/A PCB
Datasheet Download
P51-100S-SR1-EA.pdf
Availability of P51-100S-SR1-EA
QUANTITY
P51-100S-SR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100S-SR1-EA
Internal Part NumberEIS-P51-100S-SR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package203
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)