SSI Technologies Inc P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000
P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-15-A-J-D-, P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-A-J-D-4.5OVP-000-000
IC MCU 8BIT 768B OTP 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA 24-TSSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.6UH 1.23A 65 MOHM datasheet.pdf
SHORT PIN ACCY JUMPR datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf