Vishay/Dale RNC50H2641DSB14
RNC50H2641DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2641DSB14
Brief Description
RES 2.64K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2641DSB14.pdf
Availability of RNC50H2641DSB14
QUANTITY
RNC50H2641DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2641DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2641DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.64k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2641DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2641DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2641DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2641DSB14
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 6AMP datasheet.pdf
METRAL 4RX4M RA RCP STB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 536K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E 10M datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.125A 290 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 7.5KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LED DRIVER RGLTR DIM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 90A TO220-3 datasheet.pdf