SSI Technologies Inc P51-15-A-N-I12-5V
P51-15-A-N-I12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-I12-5V
Brief Description
SENSOR 15PSI 22MM 1.2-20 UNF 5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-I12-5V.pdf
Availability of P51-15-A-N-I12-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-I12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-I12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-I12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-I12-5V
Related LinksP51-15-A, P51-15-A-N-I12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-I12-5V Details Description
Related parts for P51-15-A-N-I12-5V
CER RESONATOR 6.0MHZ datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 26POS 28-26 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW DIFF SGL BLK RA datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLAST SHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 36CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
RES 600 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES 247 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf