SSI Technologies Inc P51-15-A-N-M12-4.5V
P51-15-A-N-M12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-M12-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-M12-4.5V.pdf
Availability of P51-15-A-N-M12-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-M12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-M12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-M12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-M12-4.5V
Related LinksP51-15-A-, P51-15-A-N-M12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-M12-4.5V Details Description
Related parts for P51-15-A-N-M12-4.5V
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 350V SOT89 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
EXTENSION PAK PIC16(L)F1789 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-5V 35W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf