SSI Technologies Inc P51-15-A-N-MD-4.5V
P51-15-A-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-15-A-N-MD-4.5V
QUANTITY
P51-15-A-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-MD-4.5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-MD-4.5V
Related LinksP51-15-A-, P51-15-A-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-15-A-N-MD-4.5V
RES MO 1/2W 6.2OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 0.732 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SHEAR LOWER datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 100S ADJ, 24VA datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf