SSI Technologies Inc P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000
P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000
P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-A-UC-P-4.5OVP-000-000
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BLZP 5.00/16/270LH SN BK BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC VCXO 25MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
ULTRAFIT TPA V0 NAT 07 CKT datasheet.pdf
OSC MEMS 4.960MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 49V 120-277 datasheet.pdf