SSI Technologies Inc P51-15-G-H-M12-5V-000-000
P51-15-G-H-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-H-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-15-G-H-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-15-G-H-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-15-G-H-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-H-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-H-M12-5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-H-M12-5V-000-000
Related LinksP51-15-G-H-M, P51-15-G-H-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-G-H-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-G-H-M12-5V-000-000
CTRLR SS 480VAC OUT 25A PROT CVR datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
FIXED IND 0.5NH 350MA 200 MOHM datasheet.pdf
DSUB 25PIN HSG CRIMP datasheet.pdf
RES 102 OHM 0.4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf