SSI Technologies Inc P51-15-G-L-MD-20MA-000-000
P51-15-G-L-MD-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-L-MD-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 4-20MA
Datasheet Download
P51-15-G-L-MD-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-15-G-L-MD-20MA-000-000
QUANTITY
P51-15-G-L-MD-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-L-MD-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-L-MD-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-L-MD-20MA-000-000
Related LinksP51-15-G-L-MD, P51-15-G-L-MD-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-G-L-MD-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-G-L-MD-20MA-000-000
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.5A 131 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 125VDC datasheet.pdf