Vishay/Dale RN55D5482FB14
RN55D5482FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5482FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5482FB14.pdf
Availability of RN55D5482FB14
QUANTITY
RN55D5482FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5482FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D5482FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5482FB14
Related LinksRN55D5, RN55D5482FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5482FB14 Details Description
Related parts for RN55D5482FB14
IDC CABLE - MKS24K/MC24G/MPR24K datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5.5NS 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf