SSI Technologies Inc P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000
P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000
P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-G-UB-P-4.5OVP-000-000
KNOB BLK GLOSS.685"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1.01 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD W/REF 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE MICRO2 BLADE 32V AG 20A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf