SSI Technologies Inc P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000
P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-15-G-W-P-, P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-G-W-P-4.5OVP-000-000
IC ADC 10BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
RES 5.90K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" TH GLD datasheet.pdf
H48-6C SHEET 640X320X3MM datasheet.pdf
VARISTOR 900V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT 20LGA datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf