SSI Technologies Inc P51-15-S-N-I12-20MA
P51-15-S-N-I12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-I12-20MA
Brief Description
SENSOR 15PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-15-S-N-I12-20MA.pdf
Availability of P51-15-S-N-I12-20MA
QUANTITY
P51-15-S-N-I12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-I12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-I12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-I12-20MA
Related LinksP51-15-S-, P51-15-S-N-I12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-I12-20MA Details Description
Related parts for P51-15-S-N-I12-20MA
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 70MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RING TERMINAL M6 TIN datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT PLUG datasheet.pdf
10000UF 80V 35X50MM 85C 5000H datasheet.pdf