SSI Technologies Inc P51-15-S-N-I12-4.5OV
P51-15-S-N-I12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-I12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-N-I12-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-S-N-I12-4.5OV
QUANTITY
P51-15-S-N-I12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-I12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-I12-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-I12-4.5OV
Related LinksP51-15-S-N, P51-15-S-N-I12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-I12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-S-N-I12-4.5OV
INSUL SLEEVE BLUE FLAT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
SIDAC MC 4CH 190/380V 400A MS013 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TVSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf